Podatek VAT - co warto o nim wiedzieć?

Podatek VAT płacimy zawsze wtedy kiedy idziemy na zakupy, a pojawia się on pod skrótem PTU (Podatek od Towarów i Usług). Wiele osób tak naprawdę nie zdaje sobie z tego sprawy jak ważną częścią codzienności jest podatek VAT. Musisz mu się przyjrzeć, zwłaszcza wtedy kiedy chcesz założyć firmę. 

Czym jest podatek VAT?

VAT (z ang. value added tax) jest podatkiem od wartości dodanej. Podatnikami VAT są wszystkie spółki, a także właściciele firm jednoosobowych i wynajmujący lokale dla celów sprzedażowych np. wynajmując Biuro rachunkowe w Białymstoku. Teoretycznie podatek VAT płacą sprzedawcy towarów i usług. To oni muszą obliczać oraz wpłacać podatek do Urzędu Skarbowego. PTU płaci jednak każdy przeciętny obywatel (podatek wliczony do towarów i usług), jednak odprowadzać go do Urzędu Skarbowego musi przedsiębiorca. Każdy właściciel firmy dolicza podatek VAT do sprzedawanych przez siebie towarów i usług i, mimo, że odprowadzi go potem do urzędu, jego ekonomiczny ciężar ponoszą obywatele.

podatek vat

Jakie są stawki VAT?

  • 23% - stawka podstawowa stosowana przy sprzedaży towarów i usług na terenie kraju oraz WDT (przy braku aktywnego numeru VAT kontrahenta z terenu UE) i eksporcie towarów
  • 8% i 5% - stawki obniżone stosowane na terenie kraju i przy eksporcie towarów
  • 7% -stawka zryczałtowanego zwrotu podatku (sprzedaż produktów rolnych podatnikom VAT)
  • 4% - stawka ryczałtu dla świadczących usługi taksówek osobowych
  • 0% - stawka stosowana przy WDT, eksporcie towarów oraz szczególnych przypadkach określonych w ustawie o VAT

Kto jest zwolniony z podatku VAT?

Z podatku VAT zwolnieni są przedsiębiorcy, których dochód za poprzedni rok nie przekroczył 200 000 zł. Ponadto z VAT-u zwolnione są usługi takie jak kwaterunek w domach akademickich, usługi Poczty Polskiej, ochrona zdrowia, pomoc społeczna, nauczanie (także prywatne), niektóre usługi kulturalne, usługi ubezpieczeniowe i zarządzanie funduszami inwestycyjnymi, usługi związane ze sportem i szkolenia dofinanansowane przynajmniej w 75% przez państwo. 

Jak rozliczyć podatek VAT?

Podatek VAT rozlicza się miesięcznie lub kwartalnie. To drugie rozwiązanie mogą wybrać jedynie firmy, których działalność jest dłuższa niż rok. Rozliczenie polega na tym, że przedsiębiorca sumuje wartość zakupów poczynionych za dany okres oraz osobno sumuje wartość swojej sprzedaży towarów i usług. Wartości te wykazywane są w specjalnej deklaracji, którą należy przedłożyć w Urzędzie Skarbowym. Ustala się też różnicę między podatkiem należnym a podatkiem naliczonym, którą trzeba wpłacić na konto bankowe urzędu.   

Jakie wady i zalety ma rozliczanie VAT?

Jeśli masz status VAT-owca ma to swoje plusy w kontaktach biznesowych. Gdy Twoi kontrahenci również są płatnikami VAT, mogą dokonać odliczeń od zakupionych u Ciebie towarów lub usług. Dzięki temu, że jesteś płatnikiem VAT masz lepszy kontakt z kontrahentami, między innymi możesz mieć dostęp do przetargów oraz niższe ceny towarów. Istnieje też możliwość pomniejszenia podatku należnego od naliczonego.
Bycie płatnikiem VAT ma też swoje minusy. Przede wszystkim zmuszony jesteś co miesiąc lub co kwartał wypełniać szereg formalności. Ponadto musisz dbać o prawidłowość rozliczeń, ponieważ w przeciwnym razie US może zakwestionować prawo do odliczenia VAT. Jako płatnik VAT musisz także znać wszystkie przepisy i ustawy, jak również zmiany jakie się w nich pojawiają.  

Sprawdź nasze ostatnie wpisy:

Kontakt

Adres:

15-814 Białystok Generała Józefa Hallera 14C

Numer telefonu

+48 535 353 726

E-mail:

biuro@bialystokbiurorachunkowe.pl

© Copyright 2020 Biuro Rachunkowe