Księgowość online - w jakim zakresie można skorzystać z jej usług?

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na księgowość online. Biorąc pod uwagę, że jest to o wiele tańsze rozwiązanie niż korzystanie z biura rachunkowego, nie ma się temu co dziwić. Zobacz w jakim zakresie pomoże Ci księgowość online. 

Czym różni się księgowość online od księgowości tradycyjnej?

Tradycyjna księgowość jest niemal tak samo popularna jak księgowość online. To drugie rozwiązanie jest jednak bardziej opłacalne finansowo. Księgowość tradycyjna polega na księgowaniu kosztów i przychodów, wypełnianiu KPiR, sporządzaniu deklaracji podatkowych i przesyłaniu ich do urzędów. Przedsiębiorca musi przesłać księgowym dokumenty za dany okres rozliczeniowy, a one następnie są księgowane i umieszczane w dokumentacji firmowej. Po dokonaniu wyliczeń, właściciel firmy otrzymuje informacje o wysokości podatków oraz składek ZUS. Właściwie na tym kończy się współpraca między biurem księgowym a przedsiębiorcą.

Księgowość online

Księgowość w aplikacji i z pomocą księgowych

Zupełnie inaczej wygląda korzystanie z księgowości internetowej. Jedynym wymogiem jaki trzeba spełnić, by móc zdecydować się na taką formę rozliczania jest komputer z dostępem do internetu. Obecnie księgowość online można prowadzić w dwojaki sposób: samodzielnie w aplikacji online i przez ogólnopolskie Biuro rachunkowez dostępem do aplikacji online. Ta pierwsza opcja będzie lepsza dla osób, które znają się na przepisach, natomiast na drugą mogą zdecydować się kompletni laicy w kwestiach księgowych.

Księgowość w aplikacji wymaga znajomości szeregu przepisów prawnych, niemniej jednak pozwala na pełną kontrolę czynności rozliczeniowych. Z jej pomocą można: 

 1. wystawiać faktury przychodowe w aplikacji online, każdy przychód jest tu automatycznie wpisywany do KPiR
 2. opłacić składki ZUS
 3. dodawać wszystkie koszty za dany okres rozliczeniowy
 4. drukować KPiR, rejestry VAT oraz ewidencje
 5. składać deklarację podatkową
 6. opłacać podatki (aplikacja sama podaje kwoty wraz z numerami kont bankowych urzędów)
 7. skontaktować się z zespołem księgowych

Z kolei księgowość internetowa obsługiwana przez księgowych wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim

 • faktury dochodowe wystawiane są w aplikacji online
 • gromadzi się faktury i inne dokumenty potwierdzające koszty firmowe
 • przekazuje się koszty do księgowych
 • istnieje wgląd w finanse w aplikacji online (skany)
 • księgowi przekazują mailowo informacje o kwotach podatków i składek ZUS
 • księgowi są stale do dyspozycji przedsiębiorcy

Jakie korzyści daje księgowość online?

Księgowość prowadzona online daje przedsiębiorcy wiele wymiernych korzyści. Pozwala zmniejszyć koszty - usługa ta jest znacznie tańsza niż korzystanie z tradycyjnych biur rachunkowych. Ponadto księgowość online jest bardzo wygodna, gdyż umożliwia dostęp do aplikacji z dowolnego miejsca, nie trzeba instalować jej na swoim komputerze. Księgowość online jest też funkcjonalna - przedsiębiorca wybiera narzędzia, z których najlepiej mu się korzysta. Dane użytkownik może zapisywać w formie elektronicznej, mało tego, są one stale i na bieżąco archiwizowane.  

Sprawdź nasze ostatnie wpisy:

Kontakt

Adres:

15-814 Białystok Generała Józefa Hallera 14C

Numer telefonu

+48 535 353 726

E-mail:

biuro@bialystokbiurorachunkowe.pl

© Copyright 2020 Biuro Rachunkowe