Jednolity Plik Kontrolny (JPK) został wprowadzony przez Ministerstwo Finansów w celu uszczelnienia systemu podatkowego. Jaka jest jego struktura i co się w nim zmieni w 2019 roku?
JPK obowiązuje od 1 lipca 2016 roku, a wprowadzony został art, 193a ordynacji podatkowej. Poprzez Jednolity Plik Kontrolny należy rozumieć księgi i dokumenty księgowe prowadzone przez programy komputerowe w odpowiednim formacie, a przekazywane na żądanie organu podatkowego. Każdy podatnik powinien przechowywać i generować dane w JPK. Kto ma obowiązek jego przygotowania? Dotyczy to podmiotów i księgowych z Białegostoku , które prowadzą poszczególne struktury przy użyciu programu komputerowego. Za program komputerowy można tu jednak uznać MS Excel jak i programy do fakturowania, prowadzenia ksiąg i gospodarki magazynowej
Jednolity Plik Kontrolny wprowadzono po to, by umożliwić podatnikom przekazywanie informacji organom podatkowym w formie elektronicznej. Pozwala to skrócić czas wykonywanych czynności, a także ograniczyć ich koszty. Najbardziej istotnym celem wprowadzenia JPK jest skrócenie czasu kontroli podatkowej oraz poprawa jej wyników. Urzędnicy dzięki JPK mogą z łatwością zlokalizować tak zwane puste faktury. JPK obejmuje rozliczenie podatku od towarów i usług, ale także weryfikuje księgi podatkowe i ewidencje podatkowe.
JPK ma swoja określoną strukturę, na którą składają się:
Każda z wymienionych powyżej struktur składa się z trzech sekcji - nagłówkowej (daty i cele spółki oraz jej dane adresowe), merytorycznej (zdarzenia gospodarcze) i kontrolnej (sumy raportowanych kwot).
Zalety korzystania z JPK
JPK ma szereg korzyści i dla podatników i dla organów podatkowych. Przede wszystkim można odejść od papierowych wydruków, a format JPK pozwala na szybką analizę. Poza tym JPK umożliwia automatyzację, stanowi ułatwienie dla audytorów i umożliwia szybszą kontrolę podatkową.
15-814 Białystok Generała Józefa Hallera 14C
+48 535 353 726
biuro@bialystokbiurorachunkowe.pl