Rozliczanie umów, deklaracje podatkowe - czym jeszcze zajmuje się biuro księgowe?

Księgowość jest ważnym działem każdej firmy - to tam rozlicza się podatki, umowy, kontroluje wydatki. I tak wymieniać można by jeszcze wiele. Sporo firm decyduje się na współpracę z biurem księgowym, zwłaszcza jeśli nie może pozwolić sobie na prowadzenie księgowości w siedzibie swojego przedsiębiorstwa. Przeczytaj czym zajmuje się biuro księgowe.

Biuro księgowe - w czym może Ci pomóc

Osoby pracujące w biurze księgowym zajmują się całym systemem rejestracyjnym rachunkowości. Prowadzą one księgi rachunkowe, tworzą zestawienia obrotów i sald, dokonują wyceny aktywów i pasywów oraz katalogują dokumenty. Do obowiązków księgowego należy:

 1. prowadzenie ewidencji zdarzeń gospodarczych
 2. weryfikacja dowodów księgowych pod względem ich prawidłowości i legalności
 3. archiwizacja dokumentacji
 4. nadzór nad prawidłowością rozliczeń z kontrahentami i instytucjami publicznymi
 5. sporządzanie sprawozdań finansowych oraz deklaracji podatkowych i deklaracji do ZUS-u
deklaracje podatkowe

Kiedy warto skorzystać z pomocy biura księgowego?

Księgowość jako jeden z elementów rachunkowości rejestruje zdarzenia, które miały wpływ na majątek jednostki gospodarującej czyli określa źródła jej finansowania. Działania księgowe mają na celu sformalizowanie zapisu wszystkich elementów mających wpływ na sytuację finansową przedsiębiorstwa lub spółki. Umożliwia to wydatkowanie finansów oraz rozliczanie się z Urzędem Skarbowym i innymi instytucjami. 

Z pomocy biura rachunkowego warto skorzystać jeśli musisz:

 • prowadzić księgi rachunkowe
 • prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów
 • rozliczyć płace pracowników
 • prowadzić ewidencję środków trwałych
 • wystawić rachunki za przelewy na konta pracowników
 • przygotować raporty i rozliczenie dla ZUS-u
 • prowadzić ewidencję przychodów
 • analizować finanse spółki

Jak wygląda praca w nowoczesnym biurze księgowym?

Z usług biura księgowego możesz skorzystać także wtedy kiedy potrzebujesz profesjonalnego doradztwa w sprawach finansowych.
Współczesna księgowość bardzo różni się od tej, którą posługiwano się jeszcze kilkanaście lat temu. Można powiedzieć, że dobre biuro księgowe nie istnieje bez odpowiednich narzędzi. Obecnie księgowość jest bardzo zinformatyzowana. Procesy ewidencyjne oparte są na danym oprogramowaniu, a korespondencja z urzędami również odbywa się za pomocą rozbudowanych struktur komputerowych. Oczywiście w każdym biurze księgowym musi być solidne oprogramowanie z programami, które pozwolą pracownikom na tworzenie zestawień i wykazów.
Jak wybrać dobre biuro księgowe?
Oczywiście nie ma jednej recepty. Najpierw trzeba przejrzeć zakres usług biura księgowego i dostaosować je do swoich potrzeba, a także do dalszych planów rozwojowych firmy. Dobrze jest wybrać biuro księgowe, które jest zaznajomione ze specyfiką Twojej firmy. Nawet jeśli na dany moment nie planujesz starać się o dotacje, być może będą Ci one potrzebne w przyszłości. Biuro księgowe powinno umieć Ci wtedy udzielić profesjonalnej porady i pomocy. Kolejnym aspektem, na jaki powinieneś zwrócić uwagę wybierając biuro księgowe, jest jego lokalizacja. Jeśli lubisz kontakt osobisty, wybierz biuro, do którego masz niedaleko. Dla większości przedsiębiorców lokalizacja nie ma znaczenia, ponieważ i tak kontaktują się oni mailowo. Stąd tak często wybierana jest także księgowość online.
Zwróć również uwagę czy dane biuro księgowe posiada polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej, gdyż w razie popełnienia błędu będzie ona bardzo ważna (zabezpiecza przed nim). Kolejną sprawą jest certyfikat Ministra Finansów oraz doświadczenie jakie posiada biuro - najlepiej gdyby było tam i jedno i drugie.

Sprawdź nasze ostatnie wpisy:

Kontakt

Adres:

15-814 Białystok Generała Józefa Hallera 14C

Numer telefonu

+48 535 353 726

E-mail:

biuro@bialystokbiurorachunkowe.pl